Thursday, October 1, 2015

Gurbetin Oyları Ekim 2015 Duyurusu

Yurt Dışı Oylarının Önemi Bu Seçim Daha da Arttı:
BİZE KATILIN, ŞEFFAF VE ADİL BİR SEÇİME KATKIDA BULUNUN

1 Ekim 2015
Türkiye’de 1 Kasım’da gerçekleşecek olan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde  yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı T.C. vatandaşları 8-25 Ekim tarihleri arasında, yurt dışında kurulacak olan 113 farklı seçim bölgesinde oy kullanacabilecekler.  Sandık kurulacak temsilcilikler ve her ülke için farklı olan oy verme tarihlerine goo.gl/hJUhVb, 8 Ekim -1 Kasım tarihleri arasında sandık kurulacak gümrük kapılarına  goo.gl/OGHjqH linklerinden ulaşılabilir. Gurbetin Oyları olarak amacımız yurt dışında yapılacak seçimlerde T.C. vatandaşlarının oy kullanmasını teşvik etmek, temiz, tarafsız, şeffaf ve adil bir seçim süreci yaşanmasına katkıda bulunmaktır.
Gurbetin Oyları, yurt dışında yaşayan gönüllülerden oluşan partiler üstü bir girişim olup, 2014’te ilk defa yurt dışındaki vatandaşların yaşadıkları ülkelerde oy kullanma hakkını edinmesiyle bir araya gelmiştir. Halen Almanya, ABD, Avustralya, Avusturya, Belçika, BAE, Bosna, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, Kanada, KKTC,  ve Norveç ve Polonya’da’te aktif olan Gurbetin Oyları, yurt dışında seçmen ve sandık gönüllüsü eğitimi, oy kullanılan yurt dışı temsilciliklerinde ve bu oyların sayıldığı Ankara’da sandık gözetmenliği yaparak, göze çarpan usulsüzlük ve hataları anında ve yerinde müdehale ile önleyerek, tutanağa geçirerek, seçim sonrasında tutanak analizi yaparak ve rapor hazırlayarak bir fark yaratmaya çalışmaktadır. 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi Değerlendirme Raporu’muza http://goo.gl/vmuQ73 linkinden ulaşabilirsiniz.
Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı yaklaşık 2,8 milyon vatandaş toplam seçmen sayısının %5’ine  denk gelmektedir. Son günlerde basında yer alan araştırmaların da  altını çizdiği üzere bu seçimde küçük oy değişimleri bile önemli olduğu için yurtdışı oylarının önemi çok daha artmaktadır. Baraja yakın oy alan partiler ve sonucun az bir farkla şekilleneceği iller için yurt dışı oyları belirleyici olabilir. Ancak http://goo.gl/tmLqPH videomuzda da açıklandığı gibi yurt dışında seçim bir kaç haftalık bir  süreci ve oyların sayılmak için Ankara’ya taşınmasını içerdiği için, sandık güvenliği ve tutanak analizi yurt dışında daha kritik bir önem kazanmaktadır. Gelin sandıklarımıza hep beraber sahip çıkalım!
Yurt dışından Türkiye’deki demokratik sürece dahil olmak ve katkıda bulunmak isteyen herkesi oy vermeye, çalışmalarımızı takip etmeye ve www.gurbetinoylari.com/gonullu linkinden bize ulaşarak gönüllümüz olmaya davet ediyoruz. Bize katılın, şeffaf ve adil bir seçimin parçası olun!
Saygılarımızla,
Gurbetin Oyları
gurbetinoylari@gmail.com
facebook.com/GurbetinOylari
twitter.com/GurbetinOylari