II. Soru/Cevap Seçmen Bilgileri

Soru ve Cevaplarla 2015 Yurtdışı Seçmen Bilgileri

1. Oy kullanmak için önceki seçimlerde olduğu gibi randevu almam gerekecek mi?
Hayır. 2015 Genel seçimlerinde randevu sistemi kullanılmayacaktır. Seçmen vatandaşlar temsilcilikleri tarafından belirlenecek tarihlerde, hafta sonu dahil, istedikleri bir gün sandıkların açık bulunacağı saatlerde sandık başına gelerek oylarını kullanabilecektir.

2. Oy kullanabilmem için ne yapmam gerekiyor?
  1. Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olmanız gerek.
  2. Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olup olmadığınızı Yüksek Seçim Kurulu’nun internet sitesindeki “Yurtdışı Seçmen Sorgulama” bölümünden öğrenebilirsiniz.
3. Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı değilsem ne yapmam gerekiyor?
Yurtdışı Seçmen Kütüğünde kaydının bulunmadığını veya temsilcilik bilgisinin yanlış olduğunu tespit eden vatandaşlar bağlı olduğu yurt dışı T.C. temsilciliğine başvurup adres beyanında bulunmalıdırlar.

2015 seçmen kütüğü www.ysk.gov.tr adresinde askıya çıkıp 10 Eylül'de askıdan ineceği için seçmen kütüğü kaydınızı en son bu tarihten önce güncellemeniz mümkündür.


4. Adres beyanında nasıl bulunabilirim?
  1. Posta ile 2 Eylül, 2015 tarihinden önce adres beyan formunu, nüfus cüzdanının önlü-arkalı fotokopisi ve sözkonusu yerleşim adresini gösteren bir belge ile birlikte postayla bağlı olduğunuz yurt dışı T.C. temsilciliğine göndermek suretiyle adres beyanında bulunarak  Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kaydolabilirsiniz.  Adres beyan formunu indirmek icin Önemli Linkler ve Formlar bölümüne bakınız.
  2. Şahsen  10 Eylül tarihine kadar bağlı olduğunuz konsolosluğa başvurarak Yurtdışı Seçmen Kütüğündeki kaydınıza itiraz edip güncelleyebilirsiniz. 

5. Yurtdışından ne zaman oy kullanabileceğim?
Yaşadığınız ülkeye göre değişir. Kesin bilgi için lütfen bağlı olduğunuz konsolosluğun duyurularını takip ediniz. 

Türkiye’de 7 Haziran’da yapılacak olan 26. dönem 2015 Milletvekili Genel Seçimleri için yurtdışında yaşayan T.C. vatandaşları bulundukları ülkelerde farklı tarihlerde açılacak sandıklarda oy kullanabilecekler. Gümrük kapılarında 8 Ekim'den 1 Kas
ım'a kadar aralıksız devam edecek olan yurtdışı oylama işlemi için tüm yurtdışı T.C. temsilcilikleri 8-25 Ekim arasında bir tarih belirlemekte. Hangi ülkede ne günlerde ve ne adreste oy verileceği o ülkenin T.C. Büyükelçilik ve Konsoloslukları web sayfalarında ilan edilmektedir.

6. Hangi gümrük kapılarında oy kullanabileceğim? 
YSK  8 Ekim -1 Kasım 2015 tarihleri arasında 24 saat hizmet verecek olan gümrük kapısı sandıklarının Adana, Ankara, Artvin, Balıkesir, Edirne, Eskişehir, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Iğdır, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Mersin, Muğla, Samsun, Trabzon, Zonguldak’ta olmak üzere toplam 30 karayolu, havalimanı ve liman kapısında kurulacağını duyurdu. (Haziran 2015'te yapılan milletvekili seçiminde  bu sayı 33 idi) 

7. Yurtdışından kullanılan oylar nasıl değerlendirilecek?
Yurtdışı kendi içinde ayrı bir seçim bölgesi olmadığı için 2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde yurtdışında yaşayan seçmenler adaylara değil siyasi partilere oy verecektir. 

Bu bağlamda yurtdışından kullanılan oyların seçime katılan partilerin toplam oy oranını belirlemekte önemli bir rol oynaması, 
partilerin seçim barajını aşıp aşmamasında belirleyici olması, ancak seçime bağımsız katılan adayları negatif etkilemesi beklenmektedir. 

8. Seçime kaç parti katılıyor, hangi şehirler kaç milletvekili çıkartıyor? 
26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne  x siyasi parti katılıyor, şehirlere göre milletvekili sayısı dağılımı için link  x

9. Seçimle ilgili sorularım için kime ulaşabilirim?
Seçimle ilgili sorularınız için bağlı olduğunuz  yurtdışı T.C. temsilciliklerine; (+90 312) 444 99 75 nolu telefondan YSK Yurt Dışı Seçmen Çağrı Merkezine; veya gurbetinoylari@gmail.com / facebook / twitter  adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz.