V. GO Basın Duyuruları


1 Ekim, 2015

Yurt Dışı Oylarının Önemi Bu Seçim Daha da Arttı:
BİZE KATILIN, ŞEFFAF VE ADİL BİR SEÇİME KATKIDA BULUNUN
Türkiye’de 1 Kasım’da gerçekleşecek olan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde  yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı T.C. vatandaşları 8-25 Ekim tarihleri arasında, yurt dışında kurulacak olan 113 farklı seçim bölgesinde oy kullanacabilecekler.  Sandık kurulacak temsilcilikler ve her ülke için farklı olan oy verme tarihlerine goo.gl/hJUhVb, 8 Ekim -1 Kasım tarihleri arasında sandık kurulacak gümrük kapılarına  goo.gl/OGHjqH linklerinden ulaşılabilir. Gurbetin Oyları olarak amacımız yurt dışında yapılacak seçimlerde T.C. vatandaşlarının oy kullanmasını teşvik etmek, temiz, tarafsız, şeffaf ve adil bir seçim süreci yaşanmasına katkıda bulunmaktır.
Gurbetin Oyları, yurt dışında yaşayan gönüllülerden oluşan partiler üstü bir girişim olup, 2014’te ilk defa yurt dışındaki vatandaşların yaşadıkları ülkelerde oy kullanma hakkını edinmesiyle bir araya gelmiştir. Halen Almanya, ABD, Avustralya, Avusturya, Belçika, BAE, Bosna, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, Kanada, KKTC,  ve Norveç ve Polonya’da’te aktif olan Gurbetin Oyları, yurt dışında seçmen ve sandık gönüllüsü eğitimi, oy kullanılan yurt dışı temsilciliklerinde ve bu oyların sayıldığı Ankara’da sandık gözetmenliği yaparak, göze çarpan usulsüzlük ve hataları anında ve yerinde müdehale ile önleyerek, tutanağa geçirerek, seçim sonrasında tutanak analizi yaparak ve rapor hazırlayarak bir fark yaratmaya çalışmaktadır. 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi Değerlendirme Raporu’muza http://goo.gl/vmuQ73 linkinden ulaşabilirsiniz.
Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı yaklaşık 2,8 milyon vatandaş toplam seçmen sayısının %5’ine  denk gelmektedir. Son günlerde basında yer alan araştırmaların da  altını çizdiği üzere bu seçimde küçük oy değişimleri bile önemli olduğu için yurtdışı oylarının önemi çok daha artmaktadır. Baraja yakın oy alan partiler ve sonucun az bir farkla şekilleneceği iller için yurt dışı oyları belirleyici olabilir. Ancak http://goo.gl/tmLqPH videomuzda da açıklandığı gibi yurt dışında seçim bir kaç haftalık bir  süreci ve oyların sayılmak için Ankara’ya taşınmasını içerdiği için, sandık güvenliği ve tutanak analizi yurt dışında daha kritik bir önem kazanmaktadır. Gelin sandıklarımıza hep beraber sahip çıkalım!
Yurt dışından Türkiye’deki demokratik sürece dahil olmak ve katkıda bulunmak isteyen herkesi oy vermeye, çalışmalarımızı takip etmeye ve www.gurbetinoylari.com/gonullu linkinden bize ulaşarak gönüllümüz olmaya davet ediyoruz. Bize katılın, şeffaf ve adil bir seçimin parçası olun!
Saygılarımızla,
Gurbetin Oyları
gurbetinoylari@gmail.com
facebook.com/GurbetinOylari
twitter.com/GurbetinOylari
-------------------------------------------------------------------------------

6 Mayıs, 2015

YURT DIŞI VE GÜRMRÜKLERDE OYLAMA  8 MAYIS'TA BAŞLARKEN 
GO YİNE İŞ BAŞINDA 
Gurbetin Oyları Kimdir?
Gurbetin Oyları (GO), gönüllülerden oluşan ve partiler üstü bir anlayış benimseyen sivil bir girişimdir.  Yurt dışında faaliyet gösteren tek partiler üstü sandık müşahitliği organizasyonu olan Gurbetin Oyları yurt dışındaki seçmeni bilgilendirme ve sandık gözetmenliği eğitimini vermektedir. Cumhurbaşkanı seçimlerinde yurt dışında oylama yapılan temsilciliklerde ve bu oyların sayıldığı Ankara’da sandık gözetmenliği yaparak gönüllü gözetmenleriyle yurt dışı seçmenin %70’e yakınının kayıtlı olduğu on farklı ülkede sandıklara sahip çıkmak için büyük bir çaba sarf etti. Seçim süresince göze çarpan usulsüzlük ve hataları anında ve yerinde müdahale ile önleyerek, tutanağa geçirerek, seçim sonrasında tutanak analizi yaparak adil ve şeffaf bir seçim için çaba sarf etmektedir. Seçim sonrası ise seçim sonuçlarının analizini yapıp seçim esnasında görülen aksaklıkları ve sonraki seçimler için önerilerini konsolosluklarla, sivil toplum kuruluşları, YSK ve basın ile paylaştı. 2015 Genel Seçimlerinde de görevliler, yurt dışındaki seçimlerle yakından ilgilenen ve bilgi veren de onlar.
Gurbetin Oylarının paylaştığı bilgileri gurbetinoylari2015.blogspot.com ve facebook.com/GurbetinOylari adresinden takip edebilir, sandık güvenliği sizin için de önemliyse http://gurbetinoylari.com/gonullu/ adresindeki formu doldurarak sandıklarda onlarla birlikte yer alabilirsiniz.
Geçen seçimlerden tanıdığımız GO ekibi Cumhurbaşkanı seçimlerinden önce bir araya geldi ve çalışmalarına seçmeni bilinçlendirerek başladılar. GO ekibi kendileri için önemli olanın katılımcı demokrasi anlayışı olduğunu, artık pasif yurttaştan aktif ve katılan yurttaşa geçmenin vakti geldiğini belirtiyor. Kendilerinin genel seçimde sekiz ülkede bulunan gönüllülerle sandık başında bulunacaklarını ve aralarına sandıkta güvenliği önemseyen tüm gönüllüleri görmekten mutluluk duyacaklarını da ekliyor. Bu seçimde de sandık müşahidi eğitimlerine yerelde seminerlerle ve internette de online olarak devam ettiklerinin, yurt dışında seçimlerin Türkiye’den daha erken olarak Mayıs ayında başlayacağı için gönüllülerin bir an evvel kendilerine ulaşmaları gerektiğinin de altını çiziyor.


Peki Baştan Sona Yurt Dışı Oylarının Macerası Nasıldır?


Baştan Sona Gurbetin Oylarının Macerası
Yurt dışı oylarının macerası Ankara'da başlar, dünyayı dolaşır ve yine Ankara'da sona erer. İçinde boş oy pusulaları, zarflar, tercih veya evet mühürleri, sandık kurulu mühürleri ve kırtasiye malzemeleri içeren oy torbaları Türkiye’den yurt dışındaki seçim yapılacak temsilciliklere yollanır. Söz konusu kargo yurt dışına vardığında gümrükten komisyon refakatinde geçer ve tutanak karşılığında teslim alınır.
202/1 sayılı genelgenin 39, 41, 43, 44. maddelerine göre yurt dışı oylamaları sürecinde oy pusulalarının güvenliğini sağlamak komisyonun görevidir. Komisyon T.C. yurt dışı temsilciliğindeki en kıdemli görevli, örneğin başkonsolos veya konsolos başkanlığında kurulur. Komisyon, başkan, komisyon üyeleri olarak bir kamu görevlisi ve üç siyasi parti temsilcisi olmak üzere beş kişiliktir. Komisyonun görev yapabilmesi için en az üç kişiden oluşması gerekir. Siyasi partiler komisyon üyesi atamazsa veya bu üyeler göreve gelmezse eksiklik kamu görevlileri arasından seçilecek üye ile doldurulur.
Oy torbaları, temsilcilikte komisyonun izni olmadan girilip çıkılamayan, kapısında en az üç farklı kilidi olan ve anahtarlardan biri komisyon başkanı ve diğerleri de isim çekmek suretiyle belirlenecek siyasi parti temsilcisi komisyon üyelerinde bulunan, güvenli bir yerde muhafaza edilir.
Oy torbaları, seçimin devam ettiği her sabah oylama başlamadan muhafaza edildikleri üç kilitli güvenli yerden komisyon refakatinde ve tutanak karşılığında alınır, ve oylama sonunda akşam yine tutanak karşılığı bu üç kilitli güvenli yere iade edilir.
YSK’nın açıklamasına göre YSK yurt dışı seçmeninin büyük çoğunluğunun yaşadığı Avrupa’dan kaldıracağı özel uçaklarla oyları Ankara’ya taşıyacak ve söz konusu özel sefer yapacak uçaklarda oylara kamu görevlisi ve parti temsilcisi komisyon üyeleri refakat edecektir. Ancak Avrupa harici diğer temsilciliklerden Ankara’ya taşınacak oylar tarifeli uçak veya en hızlı ve pratik şekilde Ankara’ya ulaştırılacaktır. Bu esnada parti temsilcisi komisyon üyeleri partinin seyahat için ayrılmış bütçesi yoksa oylara refakat edememektedir.  Cumhurbaşkanı seçimlerinde her parti komisyon temsilcileri için seyahat ödeneği ayırmamıştır, bu da oy güvenliği açısından üzerinde durulması önemli bir husustur.
Ankara’ya ulaşan tüm yurt dışı oy torbaları 7 Haziran 2015’te saat 15’ten sonra Ankara Ticaret Odası’nda oluşturulan yaklaşık 1230 sandık kurulu tarafından açılıp sayılacak ve tutanağa geçirilecektir.
Yurt dışında faaliyet gösteren tek partiler üstü sandık müşahitliği organizasyonu olan Gurbetin Oyları gönüllüleri yurt dışı temsilciliklerinde oy verme işlemleri sırasında müşahit/ gözetmen olarak çalışarak, Gurbetin Oyları gönüllü analiz ekibi ise seçimin hemen ardından yurt dışı tutanaklarına ulaşarak kullanılan ve sayılan oyların tutanaklarının analizini yaparak seçim güvenliğine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Gelin bütün bu maceraları sırasında yurt dışından kullanılan oylara beraber sahip çıkalım, şeffaf ve adil bir seçim için el ele verelim! gurbetinoylari.com/gonullu

-------------------------------------------------------------------------------

5 Nisan, 2015

ABD-ALMANYA-İNGİLTERE-İSVİÇRE-HOLLANDA-KANADA


OYLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM!


Sizleri anayasamızı ve ülkenin geleceğini belirlemekte kritik bir dönüm noktası oluşturması beklenen 2015 Milletvekili seçimleri için Amerika’da 16-31 Mayıs tarihlerinde; Washington DC., New York, Boston, Miami, Houston, Chicago ve Los Angeles şehirlerinde  kurulacak sandıklarda oy vermeye ve partiler üstü bir oluşum olan Gurbetin Oyları gönüllüsü olarak sandıklarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz!
Seçimde www.ysk.gov.tr adresinde asılı Yurtdışı Seçmen Kütüğünde kaydı olan tüm vatandaşlar bu sene randevu almaksızın oy kulllanabilecektir. Türkiye’de 7 Haziran’da yapılacak seçim, her ülkede farklı olmak üzere yurtdışında 8 -31 Mayıs arasında bir zaman diliminde yapılacaktır. Sandık kurulacak ülkeler ve tarihlerine  http://goo.gl/EZ7UkF linkinden ulaşılabilir.  Sandıkların yer alacağı adresler ilgili konsolosluklarca duyurulmaktadır. Gümrük kapılarında oylama ise 8 Mayıs-7 Haziran arası hergün, 24 saat aralıksız devam edecektir. Sandık kurulacak gümrük kapıları listesine http://goo.gl/0ft17y  linkinden ulaşılabilir.


Yurtdışı kendi içinde ayrı bir seçim bölgesi olmadığı için 2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde yurtdışında yaşayan seçmenler adaylara değil siyasi partilere oy vereceklerdir. Yurtdışı oyları Türkiye'nin genel oylarına eklenerek oransal olarak partilerin oylarına şehir şehir dağıtılacaktır. TBMM’deki 550 milletvekilinin şehirlere göre dağılımı şöyle: http://goo.gl/tmkO4m.  Bu tabloya göre 550 milletvekilinin 88’i, yani oransal olarak %15'i İstanbul’dan olduğu için her partinin yurtdışından aldığı oyun %15'i İstanbul oylarına eklenecektir. Aynı zamanda 550 milletvekilinin 3’ü, yani oransal olarak %0.5  Hakkari’den olduğundan partilerin yurtdışından aldığı oyun %0.5’'i (binde biri) de Hakkari oylarına eklenecektir. Bu şekilde yurtdışından kullanılan oylar bütün şehirlere dağıtılacaktır.
Önümüzdeki seçim devletin Yasama erki olan Meclis’i yönlendiren milletvekililerini  belirleyecek.  Mevcut anayasaya göre Cumhurbaşkanı ⅗  yani 330 milletvekilinin desteği ile anayasa değişikliğini referanduma sunabilirken, ⅔  yani 367 milletvekilinin desteğini alan anayasa değişikliğini direk onaylama yetkisine sahiptir. Gündemde ülke idare şeklinin parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçmesi gibi majör Anayasa değişiklikleri sözkonusu olduğundan bu seçimin ülkenin geleceği için öneminin bir kez daha altını çizmek isteriz. Bu yüzden bu seçimde bütün T.C. vatandaşlarını mutlaka oy verme hakkını kullanmaya davet ediyoruz.


Yurtdışında yaşayan seçmenlerin sayısı şu anda 3,5 milyon ve Türkiye’deki oyların %6,7’sine tekabül etmektedir; bu oran yeni seçmen kayıtlarıyla %11,5’a ulaşabilir. Halihazırda, yurtdışından kullanılan oyların seçime katılan partilerin toplam oy oranı ve partilerin seçim barajını aşıp aşmamasında belirleyici olması, ancak seçime bağımsız katılan adayları negatif etkilemesi beklenmektedir.
Yurtdışından sandığa nasıl sahip çıkılır?
Gurbetin Oyları bu seçimde de sizlerin katılımlarınızla hem de sandıklarda gözetmen olarak çalışacak gönülllüleri yönlendirme ve eğitim, hem de seçim sonrasında tutanak analizi yaparak sandıklara sahip çıkmayı amaçlamaktadır. Gurbetin Oyları ile beraber sandıklara sahip çıkmak isteyen gönüllüler bu linkten başvurabilir http://gurbetinoylari.com/gonullu/ .


Seçim sırasında sandık başında iki türlü aktif çalışma imkanı var:
1) Sandık kurulu üyesi.
2) Gözetmen/ müşahit olarak.


Sandık kurulu, devlet memurları  ve  geçen seçimde en çok oy alan ilk üç parti olan AKP-CHP-MHP’nin belirlediği görevlilerden oluşur, seçmenin T.C. kimlik bilgilerini kontrol edip sisteme girmek, oy pusulası sağlamak ve tutanak tutmak gibi görevleri yerine getirir. (Not:  Sabah sandık açılmadan  yeterli sayıda sandık kurulu üyesi yoksa, sandık kurulu başkanı sandık civarında bulunan ve sandıkta çalışması için herhangi bir sakınca bulunmayan herhangi bir T.C. vatandaşını o günlük sandık kuruluna atayabilir.)


Gözetmen/müşahitler ise sandık işlemlerini gözlemler, olası hata veya usulsüzlükleri sözlü ya da itiraz dilekçesi doldurarak yazılı uyarır, itirazları tutanağa geçirtir ve gün sonunda sandık  tutanak kopyası isteyebilir. Gurbetin Oyları gönüllüleri de bu seçimde de sizlerin de katılımlarınızla yurtdışında açılacak  sandıklarda gözetmenlik yapmayı hedeflemektedir.

Yurtdışından kullanılacak oyların sayımı bu yıl da Ankara Ticaret Odası  Congresium'da 7 Haziran’da kurulacak 1230 sandıkta yapılacaktir. Sandıklara sahip çıkmak adına yurtdışı seçmenlerinin oy kullandığı sandıklardaki ve Ankara’da oyların sayıldığı sandık tutanaklarını kaydetmek ve birbiriyle karşılaştırmak ta bu noktada büyük önem taşımaktadır.  Gurbetin Oyları sizlerin de  katılımlarıyla dünyanın dört bir yanından topladığı gönüllülerle seçim sonrasında tutanak analizi yapmayı hedeflemektedir.


-------------------------------------------------------------------------------

3 Mart, 2015
ABD-ALMANYA-KANADA-İSVİÇRE-İNGİLTERE-HOLLANDA


2015 MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMLERİNDE YURTDIŞINDAN OY KULLANMAK İÇİN
SEÇMEN KÜTÜĞÜ KAYDINIZA İTİRAZ İÇİN  SON GÜNÜ 27 MART, 2015


Türkiye’de 7 Haziran’da yapılacak olan 25.dönem 2015 Milletvekili Genel Seçimleri için yurtdışında yaşayan T.C. vatandaşları bulundukları ülkelerde açılacak sandıklarda oy kullanabilecekler. Gümrük kapılarında 8 Mayıs’tan 7 Haziran’a kadar aralıksız devam edecek olan yurtdışı oylama işlemi için tüm yurtdışı T.C. temsilcilikleri 8-31 Mayıs arasında bir tarih belirlemekte. Hangi ülkede ne günlerde ve nerelerde oy verileceği o ülkenin T.C. büyükelçilik ve konsoloslukları web sayfalarında halen ilan edilmektedir.
Yurtdışından oy kullanmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı  olup bağlı olunan konsolosluğa adres bildiriminde bulunarak  "Yurtdışı Seçmen Kütüğü"ne kaydolmak gerekmektedir.  Yurtdışı seçimlerinde randevu sistemi kaldırıldığı için artık 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerindeki gibi randevu ile gün almaya 2015 Milletvekili Genel Seçimleri için gerek kalmamıştır.
Yurtdışında yaşayan tüm T.C. vatandaşlarının bir an evvel Yurtdışı Seçmen Kütüğündeki kayıtlarını Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı internet sitesi www.ysk.gov.tr adresinden kontrol etmeleri önemle tavsiye edilir. 2015 seçmen kütüğü 14 Mart'ta ilan edileceği için ysk.gov.tr adresinde kayıtlı gözükmeyen vatandaşların bir an evvel bağlı bulundukları konsolosluğa adres beyanıyla başvurarak "Yurtdışı Seçmen Kütüğü"ndeki  kaydını güncellemesi gerekmektedir. Kütükteki kayda  itiraz için  son tarih 27 Mart 2015'tır.
Adres beyanında bulunmak için iki yolla başvuru mümkündür:
1) Bağlı bulunduğu konsolosluk şubesine şahsen müracaatla üzerinde TC numarası ve fotoğraf olan nüfus cüzdanı ve  sözkonusu adreste ikamet ettiğini ispata yarayan, yerleşim adresini gösteren bir belge ile birlikte adres beyan formunu doldurup imzalayarak. Müracat için gerekli form https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/docs/AdresBeyan-Yurtdisi.pdf adresinde mevcuttur.

2) Eğer bağlı olunan konsolosluk posta ile müracat kabul ediyorsa posta ile üstteki linkteki "Adres Beyan Formu (Form B)"nun çıktısını doldurduktan sonra, nüfus cüzdanlarının arkalı önlü fotokopisi ve yerleşim adresini gösteren belge ile birlikte iadeli taahhütlü posta ya da kargo aracılığıyla bağlı oldukları büyükelçilik ve konsolosluğa göndererek.  ÖNEMLİ NOT Herhangi bir işlemden önce konsolosluğu bizzat arayıp prosedürü teyitlemek önemle önerilir.


Bu bilgiler yurtdışında yaşayan gönüllülerin partiler üstü bir girişimi olan Gurbetin Oyları tarafından derlenmiştir. Gurbetin Oyları, yurtdışında yaşayan T.C. vatandaşlarının oy kullanmasını teşvik etmek, günüllülerin sandık başında çalışabilmeleri için bilgi akışını sağlamak ve anayasal bir hak olan şeffaf seçimlerin sağlanabilmesi için farklı ülkelerde bir araya gelmiş birey ve platformlardan oluşmaktadır.  Seçimlerle ilgili sorularınız için bizlere gurbetinoylariı@gmail.com eposta adresinden www.gurbetinoylari.com, http://gurbetinoylari2015.blogspot.com/ linklerinden ve ya sosyal medyadan ulaşabilirsiniz.2015 MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİM TAKVİMİ
14 Mart--- Yurtdışı Seçmen Kütüğü ilanı
27 Mart -- Seçmen Kütüğündeki kayda itiraz için son tarih
8 Mayıs -- Oy verme işlemi gümrük kapılarında başlıyor
8-31 Mayıs– Yurtdışı temsilciliklerde oy verilecek zaman dilimi, kesin tarihler ve sandık adresleri konsolosluklarca açıklanmakta
7 Haziran -- Oy verme işlemi gümrük kapılarında bitiyor
7 Haziran -- Türkiye’de Milletvekili Genel Seçimi


BİZ KİMİZ?
Gurbetin Oyları yurtdışında yaşayan gönüllülerden oluşan partilerüstü sivil bir girişimdir.
Hedefimiz yurtdışındaki seçimlerin açık, şeffaf, güvenilir şekilde yapılmasına yardımcı olmak, eşitlikci, önkoşulsuz demokratik katılımın önündeki engelleri aşmak ve oylarımıza sahip çıkmaktır. Bu amaçlarla kurulan Gurbetin Oyları, yurtdışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının oy kullanmasını teşvik etmek, gönüllülerin sandık gönüllüsü olabilmeleri için bilgi akışını sağlamak ve anayasal bir hak olan şeffaf seçimlerin sağlanabilmesi için farklı ülkelerde bir araya gelmiş bireyler ve platformlardan oluşmaktadır.
Kimileriniz bizi Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı Seçimi’nden hatırlayacaktır. Gönüllülerimiz 2014 Cumhurbaşkanı Seçimi’nde 10 farklı ülkede, gerek seçim öncesi verdiğimiz sandık güvenliği eğitimlerimizle, gerekse seçim süresince sandık başında ve seçim sonrasında oyların Türkiye’ye taşınmasında çalıştık. Bu ülkelerde inisiyatif alarak çalışmalarına başlayan gönüllülerimiz ile birlikte, partiler üstü bir sivil oluşum anlayışıyla hareket ettik.


BERABER ÇALIŞMAK İSTER MİSİNİZ?
Şeffaflık, Tarafsızlık, Yerellik ve İşbirliği ilkeleriyle biraraya gelerek yansız ve tarafsız bir şekilde tüm sivil toplum kuruluşlarını kamu ve halk arasında köprü olma görevini üstlenmeye davet ediyoruz.  Yurtdışında 16-31 Mayıs arası bir zaman diliminde yapılacak olan 2015 Milletvekili Seçimi için de şeffaf ve adil bir seçim çağrısıyla vatandaşlık görevimizi yerine getirmek için birlikte çalışmak istiyoruz.

Oy kullanmak bir yurttaşlık görevidir. 2014 Cumhurbaşkanı Seçimi’nde, yurt dışında sadece %8.32’de kalan seçime katılım oranını yükseltmek için gönüllülerinize birlikte seslenelim. Sizlerin yardımlarıyla seçmenlerimizi oy kullanmaya teşvik edelim. Oy kullanmak, sandıklarımıza ve oylarımıza  sahip çıkmak isteyen yurttaşlarımıza hep birlikte yardımcı olalım. Gelin, yurt dışında yaşayan sorumluluk duygusu taşıyan vatandaşlar olarak, milletvekilliği seçimleri için bir eğitim ve bilinçlenme seferberliği başlatalım; geleceğimizi belirleyecek olan seçime hep birlikte sahip çıkalım.